Trudna Droga Krzyżowa

 

 

Program do śledzenia trasy TDK:

https://www.sports-tracker.com/download

Plik trasy (program Sports Tracker)

Rozważania EDK:

 

Trudna Droga Krzyżowa odbywa się w Chróścicach od 2019 r.  Inspiracją dla niej stała się Ekstremalna Droga Krzyżowa czyli EDK, której pomysłodawcą i twórcą  jest ks. Jacek Wiosna Stryczek. Ks. Jacek napisał swego czasu:

„Ekstremalna Droga Krzyżowa dla wielu stała się pomysłem na życie. Sposobem na twórczą pracę nad sobą. Drogą wyjścia ze starego życia i początkiem nowego. Wchodząc dzisiaj na tę drogę, obiecaj sobie przemianę. Nie myśl o tym, że ma być szybko. Albo niezbyt trudno. Albo, że trzeba. Wyjdź z miejsca, które znasz, do miejsca, które dopiero odkryjesz. Od siebie, którego znasz, do siebie odmienionego. Nie trać czasu. Wyjdź, aby znaleźć lepszy czas. Szukaj lepszego siebie”.

Chróścicka TDK liczy ok 30 km a jej trasa biegnie wokół parafii Chróścice, Dobrzeń Wielki oraz Siołkowice. Można nią pójść w dowolnym okresie, o dowolnej porze dnia (najlepiej nocą), samotnie lub z grupą przyjaciół. Nie trzeba nigdzie i nikomu tego zgłaszać. Trasę przechodzi się w milczeniu, wyjątek stanowię rozważania kolejnych stacji drogi krzyżowej. Rozważania oraz ślad mapy (trasa na aplikację „SportsTracker”) są do pobrania na stronie www.chróścice.pl w zakładce TDK.

Być może czas epidemii nie sprzyja takim wędrówkom jak TDK. A może właśnie sprzyja? Na jej trasie raczej nie spotkasz tłumów ludzi więc jest bezpiecznie.

Przygotowując się w 2019 r do pierwszej Trudnej Drogi Krzyżowej, rozmawialiśmy z osobami, które rok, dwa, trzy lata wcześniej przeszły Ekstremalną Drogę Krzyżową. Zrozumieliśmy wówczas, że najważniejsze nie jest osiągniecie celu, ale wyruszenie w drogę, że to droga jest miejscem przemiany, miejscem spotkania Chrystusa. I nie ważne, czy przejdziemy kilometr, dwa czy dwadzieścia, ważne, żebyśmy w tej drodze spotkali Chrystusa i Jemu z pokorą oddali siebie. I takiego spotkania na trasie TDK życzymy każdemu z Was.

A zatem w drogę !