Grupy parafialne

My Młodzi

Młodzież bardzo aktywnie włącza się w życie naszej parafii. Często swoimi występami ubogaca nabożeństwa, przygotowuje adoracje na Wielki Piątek, na niedzielę przed Środą Popielcową, prowadzi różaniec w niedzielę odpustową. A raz do roku, w piątek po odpuście, organizuje dekanalne spotkanie młodzieży.

Młodzież z Chróścic przygotowała wiele wspaniałych występów, o których było głośno nawet poza naszym dekanatem. W 2009 roku wystawiono pantomimę pod tytułem „Jezus Żyje”. Dwa lata później, w 2011 roku na dekanalnym spotkaniu młodzieży zagrano pantomimę pod tytułem „Walka dobra ze złem”, o której zrobiło się bardzo głośno, pisano nawet o niej w lokalnej gazecie. A młodzież zaprezentowała się między innymi w Opolu i Nysie. W 2014 roku zorganizowana została piękna droga krzyżowa ulicami Chróścic, z przedstawieniem męki Pana Jezusa, co u wielu osób wywołało ogromne wzruszenie. Z kolei w 2015 roku przedstawiano ostatnie dni z życia Pana Jezusa, tą inscenizację młodzież zagrała również w Winowie.

Obecnie Chróścicka młodzież jest zaangażowana w Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. A nasza parafia będzie gościła młodych ludzi z zagranicy. Młodzi ludzie już teraz angażują się w wiele akcji promujących to wydarzenie, między innymi: czyny miłosierdzia (pomagają starszym osobom w codziennych obowiązkach), pieczenie ciastek na odpust (Jadwiżanki), czy też akcja bieg na ŚDM.


Caritas parafialny

Istnieje od 19 lat. Liczy ok. 10 członków. Osobą odpowiedzialną jest Pani Monika Stiller. Grupa ma na celu odwiedzać i wspierać najstarszych Parafian w dniu ich urodzin, dniu chorego, bądź kiedy zachodzi jakaś potrzeba. Zorganizował już po raz trzeci Kiermasz Świąteczny, którego cel został przekazany na potrzebujących. Co roku w środę po Odpuście Św. Jadwigi CARITAS całego dekanatu spotyka się w naszej Parafii w celu wzajemnego ubogacenia się ciekawymi pomysłami i sposobami zbiórki pieniędzy.

 

 


Ministranci

Ministranci, czyli grupa chłopaków począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej, ich zadaniem jest posługiwanie do Mszy Św. i dbanie o to, aby wszystko było do niej odpowiednio przygotowane.

W naszej parafii obecnie posługuje 26 ministrantów i 9 lektorów.

Ministranci są również aktywni poza kościołem. Co roku biorą udział w dekanalnych rozgrywkach piłki nożnej. W 2012 roku zajęli III, w 2014 II, a w 2015 znowu III miejsce w tym turnieju. Wyjeżdżają na obozy letnie, biorą aktywny udział w pielgrzymkach, jak również pomagają w pracach porządkowych i dekoracyjnych w naszym kościele.

Co roku w grudniu do grona ministrantów przyjmowani są nowi chłopcy, którzy od września przygotowują się do tej roli.

Każdy z ministrantów wybiera sobie dzień tygodnia, w którym to zobowiązuje się regularnie chodzić na służbę. A w niedzielę i święta każdy z ministrantów powinien być przy ołtarzu.

Co roku w Wielki Czwartek w Katedrze odbywa się Msza Św. Krzyżma, na którą ministranci pielgrzymują. Podczas tej Mszy Biskup odznacza najbardziej zasłużonych ministrantów. Również z naszej parafii co roku jeden ministrant otrzymuje tę nagrodę.

 


Dzieci Marii

Marianki funkcjonują w naszej Parafii od wielu lat. Dawniej jako Sodalicja Mariańska, dziś Grono Dzieci Marii.

Aby zostać Dzieckiem Marii, wystarczy być dziewczynką, która przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Kandydatki uczestniczą w przygotowaniach, gdzie Animatorka przybliża im sprawy Matki Bożej, Kościoła i służby. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia (8.12) są przyjęte do grona, a starsze zmieniają Medalik (w zależności od wieku: różowy- kandydatki, zielony- 6 klasa, niebieski- 2 gimnazjum), co zatwierdził diecezjalny Opiekun wspólnoty Ks. Mariusz Sobek.

Co robimy?

Przede wszystkim stoimy przy sztandarze, który jest naszym Honorem.

Spotykamy się najczęściej co dwa tygodnie, na spotkaniach formacyjno-organizacyjnych. Sprzedajemy Opłatki, by w ten sposób uzbierać fundusze na nasze potrzeby. Część sumy przeznaczamy na paczki mikołajowe dla najuboższych, najstarszych bądź najbardziej schorowanych mieszkańców Chróścic. Wiele radości przynosi nam sprawianie prezentu, tym którzy tak bardzo odczuwają ból samotności i choroby.

Dwa razy do roku spotykamy się na całodniowych skupieniach, aby nieco się uduchowić, zintegrować, oglądamy filmy, słuchamy konferencji, pieczemy kiełbaski na ognisku, śpiewamy, modlimy, uczymy się jak  sprawić komuś radość (odwiedzamy starszych w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu, lub pacjentów Hospicjum w Starych Siołkowicach).

Przewodniczymy nabożeństwom: Różańcom, Majowym, Drogom Krzyżowym. Wystawiamy przedstawienia zwłaszcza w Dniu Matki. Raz w roku uczestniczymy w turnieju DM w Leśnicy (zdobyłyśmy 2 i 4 miejsce na 27 parafii). W październiku zjeżdżamy się na Rekolekcjach dla dziewcząt całej Diecezji, w których spotykamy ponad 1100 marianek z innych parafii.  Pomagamy w akcjach wolontaryjno-misyjnych, robiąc kartki świąteczne, piekąc pierniki, pomagając w kiermaszach Światecznych. Sprzątamy Salkę parafialną- to w końcu nasz drugi dom. Pomagamy w przygotowaniach dekoracji na większych uroczystościach: dożynkach, oraz Triduum- ciemnicy i Bożego Grobu, dywanu z kwiatów na uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Adorujemy Najświętszy Sakrament. Wyjeżdżamy z ministrantami na wspólne wycieczki.



Schola

Schola ubogaca w naszej parafii uroczystości oraz msze szkolne. Jest to grupa około 18 dziewczyn, od tych najmłodszych z pierwszych klas podstawówki, aż po studentki, którą prowadzi Dominika Sobota. Można je bardzo łatwo rozpoznać po zielonych pelerynkach, w których śpiewają.

Swój śpiew schola ubogaca grą na gitarze i skrzypcach. Dziewczyny występują również na różnych imprezach, kiermaszu świątecznym, kolędowaniu. W roku 2015 uczestniczyły również na warsztatach „Wrzosola” we Wrzoskach i już planują kolejny wyjazd w roku 2016.

Oprócz śpiewania w kościele, schola wyjeżdża również na weekendy do domku rekolekcyjnego w Brynicy, który prowadzi ks. Radek Chałupniak, aby się lepiej zintegrować i wspólnie miło spędzić czas.

Osoby chętne zapraszamy do scholi.


– róże różańcowe żeńskie

– róże różańcowe męskie

– ruch Szensztacki

– Szafarze


Pomoc w Zakrystii, zdobienie Kościoła i prowadzenie Przedszkola – Siostry Służebniczki Najświętszej Marii Panny